top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraAgnieszka Baczewska

#Kołderka obciążeniowa - tak! Ale nie zawsze!

Kołderki/ kocyki obciążeniowe zyskują na popularności, a rodzice coraz chętniej sięgają po nie, aby zapewnić swoim maluchom (a także sobie) spokojny sen, spokojniejszy dzień.

Odpowiednio dobrana rozmiarem i wagą kołderka, wypełniona mikrogranulkami szklanymi, plastikowymi kuleczkami, a nawet piaskiem stymuluje zmysł propriocepcji, reguluje stan pobudzenia układu nerwowego, wpływa po prostu kojąco poprzez pobudzanie układu przywspółczulnego (takiego uspokajacza przy naszym nadpobudliwym układzie współczulnym :) ).

Jednak spotykam się w swojej praktyce zawodowej z sytuacją, gdy rodzic w jak najlepszej wierze stosuje u swojego dziecka kołderkę bez dokładnych zaleceń, tak trochę na oko.

Przede wszystkim do kołderki muszą być zalecenia, bo po co szukać problemu tam, gdzie go nie ma.

Prawidłowo dobrana i stosowana kołdra reguluje i poprawia jakość snu, niweluje stres i napięcia, łagodzi niektóre dolegliwości bólowe oraz stany lękowe, wspiera wiele terapii - po prostu moc głębokiego dotyku (stymulacja czucia głębokiego) ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm.

Jak wspomniałam, rozmiar i waga kołdry muszą być dopasowane do konkretnej osoby, raczej nie należy przejmować jej po starszym, tęższym i wysokim jak tyczka kuzynie, gdy nasze dziecko to mały chudy kurczaczek. Za ciężka kołdra może zaszkodzić (!), za lekka - nie przyniesie efektu, za mała .. no tak - równie dobrze można się okryć woreczkiem z fasolą, za duża będzie zbawiennie stymulować łóżko po obu stronach ciała. Przyjmuje się, że kołdra powinna ważyć ok 5%-10% (niektóre źródła podają nawet do 15%) wagi ciała.

Dla kogo - oprócz wspomnianych powyżej przypadków - jest zalecana dzieciom (mówię o dzieciach, bo to one są w zakresie moich kompetencji) :

 • z zaburzeniami integracji sensorycznej

 • z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

 • z ADHD

 • z zaburzeniami snu

 • z innymi zaburzeniami - pod kontrolą terapeuty/ za zgodą lekarza


Bardzo istotne są jednak przeciwwskazania. Kołderek nie stosujmy, gdy występuje:

 • astma i jakiekolwiek zaburzenia ze strony układu oddechowego (w tym bezdech senny)

 • zaburzenia krążenia, hipotensja i nadciśnienie, schorzenia kardiologiczne

 • padaczka

 • obniżone napięcie mięśniowe

 • osteoporoza, łamliwość kości

 • wiotkość stawów

 • klaustrofobia

 • wiek poniżej 2 r. ż.

Ostatnia sprawa, ale naprawdę ważna! Jak stosować kołdrę obciążeniową, zwłaszcza u dzieci.

W ciągu dnia kołderki można używać wielokrotnie - dźwigać ją, układać na chwilę na nogach, bawić się nią w naleśnika, czołgać się pod nią i co tam jeszcze wymyślimy.

Stosowanie w nocy jest ściśle określone i dobrane przez terapeutę, nie można tych zaleceń modyfikować, wydłużać używania, żeby było lepiej, bardziej i na zapas. Nakrywamy dziecko tak, aby kołdra nie zasłaniała głowy i szyi, natomiast dokładnie pokrywała ciało (a nie okolice). Można stopniowo przyzwyczajać organizm do kołderki - zaczynając od przykrywania nóg i tak powolutku w górę. Jeżeli nasz maluch podczas zasypiania bardzo się kręci, nie lubi być czymkolwiek nakryty, kołderkę kładziemy gdy już uśnie i zostawiamy na ok 25-35 min. Po tym czasie kołderkę zdejmujemy. Nie zostawiamy pod nią dziecka na noc!

Na koniec kilka źródeł naukowych:

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1300/J004v24n01_05

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/103985621245958529 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page