top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAgnieszka Baczewska

Czytam .. to się opłaca

Byłam ostatnio na fantastycznym szkoleniu organizowanym przez Odnova, a prowadzonym przez panią Bognę Błachowiak (z całego serca polecam!!). Wróciłam z wieloma refleksjami, w tym z jedną bardzo dla mnie przyjemną, a mianowicie – jak ważna w pracy terapeuty - poza oczywistym gruntownym wykształceniem, a także wyczuciem, czuciem dziecka i rodzica, intuicją i innych pozaziemskimi mocami jest znajomość/ widzenie/ rozumienie szerokiego kontekstu problemu, czemu między innymi służy czytanie literatury związanej ściśle i luźniej z tematem naszej pracy.

Od zawsze uwielbiałam czytać (no dobra, bo moja Mama zaraz zweryfikuje – w drugiej klasie szkoły podstawowej pokochałam czytanie dzięki Janeczce i Pawełkowi z „Nawiedzonego domu” Joanny Chmielewskiej. Dlatego naturalnym dla mnie było czytanie chyba wszystkiego, co wiązało się z deficytami, zaburzeniami i wszelkimi trudnościami rozwojowymi, gdy weszłam na piękną ścieżkę terapeutyczną.

No i oczywiście wśród niezliczonych pozycji dostępnych dzisiaj na rynku, oprócz książek – podręczników, wyłuskałam tytuły, które sprawiają, że wiem co mówię, wiem co robię, czuję się pewnie i kompetentnie, a jest to naprawdę wspaniałe uczucie, ale … nie osiadam nim z uśmiechem samozadowolenia. Już czeka na mnie nowy stosik książek. Tymczasem chciałabym się podzielić z Państwem – rodzicami, a może także terapeutami – tytułami tzw. Must have – must read! Dorzucam zdjęcia z moich prywatnych zasobów, a może Wy również chcecie coś dorzucić ..

Mój numer jeden absolutny: „Dzieci w świecie doznań” https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5016676/dzieci-w-swiecie-doznan


A co za numerem 1 idzie w naturalnym pochodzie: „Nie-zgrane dziecko. Zaburzania przetwarzania sensorycznego. Diagnoza i postępowanie” https://lubimyczytac.pl/ksiazka/231193/nie-zgrane-dziecko-zaburzenia-przetwarzania-sensorycznego---diagnoza-i-postepowanie


Taki poradnik „szybkiego reagowania”: „Zrozumieć sygnały sensoryczne dzieckahttps://lubimyczytac.pl/ksiazka/4973746/zrozumiec-sygnaly-sensoryczne-dziecka


Książka, którą powinien przeczytać tylko ten, kto doświadcza stresu lub zna takie osoby, czyli .. KAŻDY „Self-reg” https://lubimyczytac.pl/ksiazka/3819168/self-reg To nie jest poradnik typu: 5 kroków do bezstresowego życia, czy jak uniknąć stresu nie wychodząc z domu. To jest naprawdę mądra książka! A w Olsztynie na ten temat wie wszystko Darek Chojnowski (mam nadzieję, że się nie obrazi za "wytykanie palcem" ;) )


„Co tam się dzieje?” – no naprawdę, co tam się dzieje!!! Mózg człowieka jest fenomenalny, możemy go wspierać albo trochę popsuć. Jak zrobić obie z tych rzeczy ..: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/113394/co-tam-sie-dzieje


„Odruchy, uczenie się i zachowanie” Poznałam temat odruchów wg S. Masgutovej, ale Sally Goddart Blythe opisała to rewelacyjnie:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4965468/odruchy-uczenie-sie-i-zachowanie

To tak na początek :)


37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page